Dne 15.května 2024 byla usnesením vlády č. 311 schválena realizace pilotního projektu Programu pro asistovaný dobrovolný návrat cizinců pobývajících na území České republiky na základě pobytového oprávnění vydaného v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace (dále jen projekt).

Realizací projektu MV ČR reaguje na rostoucí poptávku po asistenci při vycestování, která přichází ze strany držitelů dočasné ochrany i mezinárodní ochrany, získané v souvislosti s válečnou situací na Ukrajině. Držitelé víz za účelem strpění pobytu a držitelé pobytového oprávnění vydaného před vznikem válečného konfliktu nejsou cílovou skupinou tohoto projektu, nicméně mohou žádat o pomoc s návratem ve standardním režimu §123a.

Ze strany ministerstva vnitra se jedná o pilotní projekt, určený nyní pro max. 430 osob s tím, že v rámci projektu bude poskytována pouze asistence s vycestováním a nebude poskytována žádná reintegrační asistence.

Specifickou službou v rámci projektu bude možnost zajištění zdravotnické dopravní služby (sanitní vůz) pro osoby, které si přejí návrat na Ukrajinu, ale není možné využít standardních dopravních prostředků.

Realizaci projektu zajišťuje oddělení dobrovolných návratů OAMP MV ČR ve spolupráci s pracovišti KACPU. Pracovníci ODN komunikují se zájemci o návrat přímo, s možností využít v případě potřeby tlumočnické služby. Zájemci se mohou obracet přímo na navraty.ukrajina@mvcr.cz  Na tento email je možné se obracet i se všemi dotazy týkajícími se návratů na Ukrajinu. V případě potřeby telefonického kontaktu je možné se obracet o informace telefonicky, a to na infolinku k dočasné ochraně 974 801 802.

Jak uvedeno výše, pro cizince s vízem strpění či dlouhodobým/trvalým pobytem projekt není určen. Pro tuto skupinu osob obdobně slouží email navraty@mvcr.cz – standardní režim podle §123a.

Postup při podání žádosti je nastaven tak, aby byl pro žadatele co nejjednodušší a v celém procesu se očekává pouze jedna návštěva MV ČR, a to KACPU spádové dle adresy pobytu konkrétního žadatele.

Po zaslání emailu na kontaktní adresu navraty.ukrajina@mvcr.cz se odesílateli ozve pracovník MV ČR, společně sestaví konkrétní požadavek, místo odjezdu (dle volby cizince i mimo adresu pobytu v ČR), místo návratu (dle aktuální bezpečnostní situace nejblíže místu obvyklého pobytu na Ukrajině), den, čas a další okolnosti návratu. Pracovník ODN MVČR následně připraví nezbytné dokumenty a odesílá je na příslušné pracoviště KACPU kam se musí ve stanovený den (určený v rámci konzultace s pracovníkem ODN) cizinec dostavit a podepsat celkem 4 dokumenty:

–             Žádost o DN

–             Informovaný souhlas o návratu na území ohrožené válečným konfliktem

–             Informace o odjezdu

–             Jízdenka

Po převzetí všech shora uvedených dokumentů bude žadateli zrušena DO, dle individuálních okolností mu případně bude vydán výjezdní příkaz. V případě, že by cizinec odmítl dokumenty podepsat/převzít nebo se na KACPU v určený den nedostaví, bude zakoupená jízdenka zrušena V případě budoucí opakované žádosti začíná celý proces o začátku, tedy odesláním emailu na navrtay.ukrajina@mvcr.cz .

Na rozdíl od standardní asistence s dobrovolným návratem není u cizinců v rámci projektu požadována zpětná úhrada poloviny přepravních nákladů spojených s dobrovolným vycestováním. Nicméně pro účastníky projektu platí, že pokud by ve lhůtě 12 měsíců od realizace návratu podali žádost o pobytové oprávnění na území ČR na ZÚ ČR na Ukrajině, musí uhradit polovinu přepravních nákladů jinak je jejich žádost nepřijatelná. Z toho důvodu jsou na formuláři č. 3 – Informace o odjezdu tyto náklady vyčísleny a zároveň jsou zde uvedeny platební údaje pro platbu z území ČR i pro platbu ze zahraničí. Pokud se cizinec o pobytové oprávnění žádat nechystá, je pro něj tato informace bezpředmětná. V případě, že by chtěl opětovně žádat o DO či MO, tato žádost je možná bez jakéhokoli požadavku vůči cizinci.